top of page
IMG_0559_edited.jpg

Kurucumuz

Yapıncak Gürerk

 

Piyano eğitimine altı yaşında Elif ve Bedii Aran piyano ikilisi ile başladı. Bilkent Üniversitesi Müzik Lisesi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi piyano bölümünden mezun oldu. 1993 yılında British Council’ın düzenlediği yarışmada birinci olarak “Yılın Genç Müzisyeni” seçildi. Birincilik ödülü olarak Royal Northern College of Music’te bir yıl eğitim hakkı kazandı. Manhattan School of Music’te piyano yüksek lisansını, Hacettepe Üniversitesi’nde resim yüksek lisansını tamamladı, aynı fakülteden “Ses ve İmgelem Dünyasında Yaratıcı Süreç ve Yorum” konulu tezi ile doktora derecesini aldı. Bilkent Üniversitesi’nde piyano ana sanat dalı öğretim görevlisi ve piyano bölüm başkanı olarak çalıştı, Erken Müzik eğitimi (3-6 yaş) programının yönetim kadrosunda yer aldı, fakülte Dekan Yardımcılığı görevinde bulundu. Türkiye, İngiltere, İspanya ve Amerika’da birçok resital, konser, oda müziği ve konçerto konseri veren Gürerk, 2008 yılında Amerika’da eğitimini aldığı Music Together programını başarı ile bitirdi ve programın Türkiye’deki kayıtlı ilk eğitmeni oldu. Music Together 0-5 yaş arası çocuklar ve ebeveynler için tasarlanmış bir aile müzik eğitim programıdır.

 

Küçük yaşlarda resme olan olağanüstü ilgisi sonucu Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde resim kurslarına başladı. İlk kişisel sergisini 5.5 yaşında aynı galeride açtı. Bunu İstanbul ve İzmir Devlet Güzel Sanatlar Galerileri ve İş Bankası galerilerindeki sergileri takip etti. 1980 Çocuk Yılı’nda Türkiye’yi temsilen TC Kültür Bakanlığı tarafından Bulgaristan’a gönderildi. Daha sonra resimleri Japonya’da dört farklı şehirde sergilendi. Piyano yüksek lisansı için Amerika’da bulunduğu yıllarda Art Students’ League’de de resim çalışmalarına devam etti. 

 

2008 yılında Tracy Hogg’un Best Seller kitabı The Babywhisper’ı “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” adıyla dilimize kazandırdı. Kitap 2021 yılında 25. baskısını yaptı. Yapıncak Gürerk’in öyküleri Notos ve Öykü Gazetesi'nde ve Trendeki Yabancı ve Oggito gibi dijital mecralarda yayımlandı. Ödüllü bir uluslararası tiyatro projesi olan Lockedown Locked In’in yazarları arasında yer aldı.

Gürerk, 2008 yılında bir kültür kurumu olan Salon Sanat’ı kurmuştur. 4-6 yaş için tasarladığı klasik müzik ve piyanoyla tanışma programı olan Piyanomini ve 0-5 yaş için tasarladığı Ailece Müzik programlarının yanısıra Music Together, solfej ve özel piyano dersleri verdiği kurumda, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Ankara ve İstanbul’da çocuk ve yetişkin öğrencilerine müzik sevgisini aşılamaya devam ediyor. Halen piyano, resim ve yazı çalışmalarını birlikte yürütüyor.


 

IMG_20210525_162300.jpg

“Hayatla baş etme yöntemimiz, doğamıza ait en güzel becerimiz müzik.  Arzumuz on iki yıllık tecrübemizle yedi aylık bebekten yetmiş yaşında bir yetişkine kadar tüm yaş gruplarına müzik yapacakları uygun ortamı sunmak, eğitimlerine titiz çalışmalarımızla katkıda bulunmak.”
Yapıncak Gürerk 

Bize Yazın!

Kızılcaşar Mah. Aydınlar Sit. 1219. sok. No:2 Gölbaşı

İncek- Caddebostan - Cihangir

salonsanat@gmail.com

Tel: 532- 455 3988

Thanks for submitting!

bottom of page